Haugalandet er klar for en havvindboom

Med kraften til to vindturbiner, i alle fall i følge konferansemoderator Arne Vatnøy, gav næringsminister Jan Christian Vestre energi til deltakerne på Floating Wind Days.

Jan Christian Vestre Og Arne Vatnøy
Næringsminister Jan Christian Vestre i samtale med kommunikasjonssjefen i Norwegian Offshore Wind Cluster, Arne Vatnøy.

Han brukte uttrykket «hengehuer» om mange av skeptikerne til havvind som låner stemme til media.

- Mange på 1960-tallet trodde heller ikke at Norge skulle finne olje, sa Vestre.

Han viste også til Stoltenbergs «månelanding» i nyttårstalen i 2007, og at dette har ledet til dagens konsepter for karbonfangst.

- Havvind blir en nøkkel i det grønne skiftet både i Norge og i Europa. Industrien kan bli Norges største eksportnæring, sa Jan Christian Vestre.

Med referanse til 700 konferansedeltakere fra 20 land mente næringsministeren med et glimt i øyet at hotellkapasiteten må bygges ut i Haugesund.

- Haugesund er klar for en havvindboom, sa Vestre.

(Tekst og foto SMe)