Havnekraft etablerer teknologiselskapet Shorly
Etableringen skal gjøre det enklere for havner å ta i bruk landstrøm og andre klimavennlige energiløsninger.
F.v. Torfinn Gaupås, havnedirektør i Karmsund Havn, Vidar Riise, daglig leder i Shorly AS og Tørres Øyjordsbakken, styreleder i Shorly AS.
- Shorly skal levere teknologi, energistyring og operative tjenester som gjør det enklere for havner å planlegge, finansiere, drifte og videreutvikle landstrøm og annen energiinfrastruktur, heter det i en pressemelding.
Shorly bygger videre på teknologi og erfaring fra Havnekraft. Målet er å gjøre løsningene tilgjengelige for flere havner, både i Norge og internasjonalt.
- Havnekraft har de siste årene fått solid erfaring med drift av landstrøm og energiløsninger i havn. Vi har utviklet en programvareplattform som gir løpende oversikt over energibruk og kapasitet. Med Shorly samler vi teknologi, energistyring og driftserfaring i et eget selskap som kan hjelpe flere havner med å lykkes med elektrifisering, sier daglig leder Vidar Riise.
Gjør elektrifisering enklere for havner
Shorly skal hjelpe havner gjennom hele livsløpet til energiinfrastrukturenm fra planlegging og prosjektering til drift, overvåking og videreutvikling av anleggene.
- I praksis betyr det at havnene får én partner som kan håndtere både den tekniske og operasjonelle siden av elektrifiseringen, heter det videre i meldingen.
De trenger med andre ord ikke nødvendigvis å bygge opp egen kompetanse, egne systemer eller egne driftsmiljøer.
- Mange havner opplever at elektrifisering er krevende, både teknisk og økonomisk. Vi skal gjøre dette enklere i praksis. Målet er at kundene skal kunne konsentrere seg om havnedriften, mens vi tar hånd om energiinfrastrukturen. Samtidig gir løsningene våre havnene mulighet til å utnytte energikapasiteten bedre og ta del i nye energimarkeder, sier Riise.
Samme eiere som Havnekraft
Havnekraft eies likt av Haugaland Kraft AS og Karmsund Havn IKS. Shorly får samme eierstruktur, og Vidar Riise blir daglig leder.
- Gjennom Shorly samler vi teknologi, driftserfaring og kompetanse i et eget selskap med tydelig fokus på å utvikle og levere løsninger til havner. Det gir oss et bedre utgangspunkt for videre vekst, samtidig som Havnekraft viderefører eierskapet til infrastrukturen og arbeidet med å bygge ut nye anlegg, sier styreleder Tørres Øyjordsbakken.
Bygger på en etablert satsing
Havnekraft ble etablert i 2020 for å utvikle, eie og drifte landstrømanlegg. Selskapet har siden etableringen overtatt Karmsund Havn sine eksisterende landstrømanlegg og har investert mer enn 140 millioner kroner i nye landstrømanlegg, blant annet på Garpeskjær og Killingøy i Haugesund og Rubbestadneset på Bømlo.
I 2025 leverte selskapet 6 965 MWh landstrøm. Dette ga en beregnet CO₂-besparelse på 1 846 tonn.
- Havnekraft viser hva vi kan få til når energikompetanse og havnekompetanse møtes. Nå tar vi neste steg. Med Shorly kan kunnskapen som er utviklet her i regionen, bli relevant for langt flere havner. Det styrker både det grønne skiftet og den maritime kompetansen på Haugalandet, sier Torfinn Gaupås, havnedirektør i Karmsund Havn.
Landstrøm blir stadig viktigere
Kravene til utslippskutt i maritim sektor øker, både i Norge og internasjonalt. Flere havner stiller krav om landstrøm, og reguleringer fra blant annet EU bidrar til å øke tempoet i elektrifiseringen. Landstrøm gjør det mulig for skip å koble seg til strøm fra land mens de ligger til kai. Dermed kan de slå av motorene og redusere utslipp, støy og lokal forurensning.
- Fremtidens havner trenger mer enn bare tilgang på strøm. De trenger løsninger som knytter sammen energi, drift og økonomi på en smart måte. Det er den rollen Shorly skal fylle, sier Vidar Riise.
Fakta: Shorly
Nytt teknologiselskap etablert av Havnekraft AS.
Eies 50/50 av Haugaland Kraft AS og Karmsund Havn IKS.
Daglig leder: Vidar Riise
Styreleder: Tørres Øyjordsbakken
Utvikler programvare, energistyring og tjenester for havner og maritim næring.
Fakta: Havnekraft
Etablert i 2020 av Haugaland Kraft AS og Karmsund Havn IKS.
Eies likt av partene.
Utvikler, eier og drifter landstrømanlegg.
8 lokasjoner med landstrøm.
9 lavspentanlegg (1 MW).
1 høyspentanlegg (16 MVA) ved Haugesund Cruise Port, Garpeskjær.
Leveranse i 2025: 6 965 MWh
CO₂-besparelse i 2025: 1 846 tonn
(Tekst og foto fra pressemelding.)

