Maritim sommerprat med Frp-Sylvi.

Sylvi Listhaug (Frp) nyter sommeren på Sunnmøre. foto Ståle Wattø.

Vi er inne i siste innspurt til årets Stortingsvalg og det er mer spennende enn på veldig lenge. Hvem skal representere Møre og Romsdal de neste fire årene, og hva er deres viktigste maritime saker?

Vi har tatt en maritim sommerprat med våre ni førstekandidater til de partiene som i dag har representasjon på Stortinget, og stilt de noen maritime spørsmål.

Bli kjent med toppkandidaten til Fremskrittspartiet

Navn: Sylvi Listhaug

Parti: FrP

Alder: 47

Hjemplass: Sjøholt

Yrkestittel: Partileder FrP

Hva er din nærmeste tilknytning til maritim næring (personlig og/eller profesjonelt)?

I min familie er det mange generasjoner med sjømenn. Oldefar var på sjøen og bestefar var maskinist på Wilhelmsen- båter. Broren min jobbet på fiskebåt, så supplybåt og nå er han på ferge. Jeg er svært stolt av den maritime klyngen som vi har i vårt fylke, og som har vist seg svært omstillingsdyktig.

Hva er de 3 viktigste maritime sakene for Møre og Romsdal og ditt parti i den kommende perioden som du vil arbeide for?

  1. Fjerne formuesskatten som er viktig for alle norske og familieeide bedrifter. I maritim sektor er det mange av dem i vårt fylke.

  2. Fjerne tak på nettolønnsordningen for å sikre norske sjøfolk på norske skip.

  3. Utdanne flere sjøfolk både til den sivile flåten og forsvaret. Begge sektorer kommer til å trenge mange flere sjøfolk i årene som kommer.

Hva er ditt beste maritime ferieminne?

Fisketurer med besteforeldrene mine da jeg vokste opp. Vi fisket og kokte sei når vi kom hjem om kvelden.

Ønsket komité på Stortinget?

Jeg håper at FrP kommer i regjering. Det vil være bra for Møre og Romsdal som da får mer innflytelse enn de har med en rød regjering der vårt fylke ikke har hatt en eneste statsråd på fire år.

Takk til våre folkevalgte!

Vi ønsker alle våre folkevalgte et godt valg og en takk for at dere står opp for demokratiet vårt. Vi ser frem til et godt samarbeid til det beste for maritim næring de kommende fire årene!

Forrige
Forrige

Maritim World - VIP kode til medlemmer i Maritimt Forum

Neste
Neste

Designkontrakt til Salt for to nye konstruksjonsfartøyer