Ser offshore havbruk som den nye oljen for leverandørindustrien
- Det er inspirerende å se norske selskaper samarbeide for å bygge det som kan bli en helt ny leverandørindustri innen offshore havbruk med potensial til å bli like betydningsfull som leverandørindustrien til olje og gass har vært for Norge, sier Kåre Olav Krogenes i Viewpoint Seafood.
Kåre Olav Krogenes t.v. Kjartan Gilje t.h. er medeier i Viewpoint Seafood.
Sammen med partnere har Krogenes arbeidet med det såkalte “Spidercage-prosjektet” i ti år.
- Prosjektet bygger på kunnskap og erfaring fra noen av de sterkeste ingeniørmiljøene i Norge, blant annet Moss Maritime, Aker Solutions og Aibel, som alle har bidratt inn i utviklingen. Det er også viktig å trekke frem kontrollsystemet fra FishGlobe Technologies, som i dag brukes innen lukket teknologi, men som også vil tilføre oss verdifull læring og erfaring når det tas i bruk i offshore havbruk, sier Krogenes.
Spidercage har allerede fire utviklingstillatelser, rettigheter klare til å brukes.
«Prosjektet bygger på kunnskap og erfaring fra noen av de sterkeste ingeniørmiljøene i Norge, blant annet Moss Maritime, Aker Solutions og Aibel, som alle har bidratt inn i utviklingen.»
- Utviklingstillatelser var ment som et verktøy for å få ny teknologi ut i sjøen. Spidercage er konstruksjonsklart. FEED er gjennomført av Moss Maritime. Bevegelsesrespons er bekreftet i bassengtest opp til Hs 8 meter. Konseptet er prosjektert for eksponerte lokaliteter på Helgelandskysten, forklarer Kåre Olav Krogenes.
Sammen med medeiere i Viewpoint Seafood, Kjartan Gilje og Erlend Reiten, jakter han investorer, men har også en utfordring til politikerne.
- Tre havområder er åpnet av myndighetene siden februar. Det var et reelt steg. Men områdetildelingsforskriften, som faktisk avgjør hvem som kan søke, hva de skal vurderes på, og når utlysningen skjer, ligger fortsatt et sted i Næringsdepartementet uten en kjent høringsdato. For oss som har brukt et tiår på et konkret prosjekt, betyr hver måned uten dato at planlegging, partnersamtaler og kapitaltilgang fryses ned. En forutsigbar tidslinje koster ingenting. Manglende forutsigbarhet koster bransjen mer for hver uke.
Kåre Olav Krogenes er likevel optimist.
- Kina satser tungt på offshore havbruk, men Norge har fortsatt muligheten til å ta en ledende posisjon. Men som sagt, da må vi tørre å komme raskere ut av startblokkene.
Spidercage. Illustrasjon Viewpoint Seafood.

