Flåten til Edda Wind kan bli solgt

Salget vil være avhengig av resultatet av inspeksjoner om bord og av visse andre forutsetninger.

Edda Wind har bygget seg opp til å bli en stor aktør i markedet for spesialfartøyer til havvindindustrien. Illustrasjon Edda Wind.

Det var Wilh. Wilhelmsen Holding ASA som meldte dette i en børsmelding den 4. mars. Selskapet eier Wilhelmsen New Energy AS som igjen indirekte eier 37,76 prosent i Edda Wind med hovedkontor i Haugesund. En annen stor eier er Geveran Trading Company, et selskap i John Fredriksen systemet.

Forutsatt at salget gjennomføres, deles flåten mellom North Star og et selskap tilknyttet Navigare Capital Partners. Den består i dag av sju operative havvindfartøy foruten tre nybyggingskontrakter.

North Star er et britisk offshorerederi med 47 skip i flåten, herunder en voksende flåte av havvindfartøy. Rederiet ledes av Gitte Gard Talmo som tidligere var adm. dir. i Eidesvik Offshore.

Navigare Capital er et dansk investeringsselskap som spesialiserer seg på maritim næring.

Edda Wind ble lansert som Østensjø Rederis havvindsatsing i 2018, men da hadde rederiet vært i havvindmarkedet allerede fra 2015. I 2020 kom Wilhelmsen inn på eiersiden, i første omgang med 25 prosent. I november 2021 ble rederiet børsnotert. I mai 2024 solgte så Østensjø eierandelen sin i Edda Wind. Året etter, på noenlunde samme tid, ble rederiet tatt av børs.

Østensjø Rederi hadde lenge driften av båtene i Edda Wind og oppfølgingen av det omfattende byggeprogrammet, men dette ble gradvis overtatt av Edda Wind gjennom 2024.

(Tekst SMe)

Forrige
Forrige

Ingrid Fiskaa spør om tilskotsordninga

Neste
Neste

Vestlandsfylkene eksporterer mest