Havvindmøtene i Stortinget endte uten ønsket utfall
En stor delegasjon fra Haugalandet og Sunnhordland, Vestlandet og Agder, sammen med Norsk Industri, Rederiforbundet og Maritimt Forum Nasjonalt, hadde i går møter i Stortinget for å unngå at Høyres havvindforslag skulle vedtas. Det hjalp ikke.
Delegasjonen møtte Høyre, KrF, FrP, Rødt og SV foruten energiminister Terje Aasland i et eget møte hos Styrke på Youngstorvet.
Saken ble debattert i Stortinget i dag med en påfølgende votering hvor Rødt, FrP og KrF støttet Høyres forslag som dermed fikk flertall. FrP støttet forslaget subsidiert etter selv å ha hatt et primærforslag om ingen subsidier til havvind i Norge.
Høyres forslag har slik ordlyd:
Stortinget ber regjeringen legge frem en egen sak med ekstern kvalitetssikring, samfunnsøkonomisk analyse og vurdering av teknologiutviklingspotensialet for støtteprogrammet for flytende havvind, slik at Stortinget kan behandle saken før det inngås forpliktelser basert på vedtak nr. 385 (2024–2025).
- Møtene vi hadde på Stortinget var gode. Det er all grunn til å takke Haugaland Vekst for å ha koordinert arbeidet med disse og med det forutgående oppropet fra en rekke organsisasjoner, men dessverre nådde vi ikke frem. Vi er redd for at Høyres forslag skal føre til nye utsettelser i en prosess som har tatt veldig lang tid allerede. For de to konsortiene som gjenstår på Utsira Nord, medfører vedtaket i Stortinget i dag en økt risiko. Saken skal til Stortinget på ny etter den eksterne kvalitetssikringen, og vi vet ikke utfallet av denne nye behandlingen. Konsortiene har allerede brukt flere hundre millioner kroner på prosessen og blir hardt rammet av den uforutsigbarheten vi nå ser bre om seg i norsk politikk, sier Sverre Meling i Maritimt Forum for Haugalandet og Sunnhordland.
I følge NTB/Haugesunds Avis har på den annen side energiminister Terje Aasland i ettermiddag fremholdt at en ekstern kvalitetssikring ikke gjelder for Utsira Nord fordi dette havvindprosjektet ikke er en statlig investering.
- Vi kan ikke annet enn å avvente hvordan dette ender, sier Meling.
Fra møtet med Høyre. Nikolai Astrup og Erna Solberg. Foto Arild Opheim/Norwegian Offshore Wind.

