Johannes Solstad er død
Johannes Solstad er død, nær 96 år gammel. Få andre har vært med å utvikle norsk skipsfart i samme grad som ham. Rederiet han bygde opp, er i dag et ledende offshorerederi nasjonalt og globalt med nær 2.200 ansatte og 40 skip i flåten.
Johannes Solstad. Foto Geir Fridtjof Foldøy.
Johannes Solstad ble født den 4. august 1930. I 1947 var han som sekstenåring med faren på islandsfisket om bord i kutteren «Ivan». Likevel tok det litt tid før han bestemte seg for å bli sjømann. Han hadde egentlig ikke noen utferdstrang. Han gikk på realskolen, og det var først da Johannes Solstad begynte på gymnas i Stavanger, at han skjønte han ville til sjøs.
Johannes Solstad la grunnlaget for sin karriere som skipsreder med utgangspunkt i erfaringene fra sjøen. Han var på mange måter først og fremst sjømann. I 1964 møtte Johannes Solstad for første gang i Haugesund Rederiforening. Det var på julebordet, og han har senere fortalt at han husket at litteraturprofessor Francis Bull holdt foredrag.
Ingen ble imidlertid en bedre forretningsmann enn Johannes Solstad. Og ingen har vært mer trofast mot Haugesund Rederiforening enn Johannes Solstad. Han deltok på hvert eneste julebord i foreningen fra 1964 til for ikke så mange år tilbake. Johannes Solstad var en regionbygger på Haugalandet.
Det var i 1964 at Johannes Solstad etablerte Solstad Rederi. Selv klarte han å stille med 150.000 kroner av egenkapitalen. En polsk forretningsmann ved navn Synek Drotkowski bladde opp 400.000 kroner, eller 40 prosent av kapitalen. Johannes Solstad hadde truffet Drotkowski på Madagaskar der Johannes var maritim inspektør for Scandinavian East Africa Line, et datterselskap av Amerikalinjen hvor han hadde seilt. Til slutt stod 38 personer på aksjonærlisten. Johannes Solstad hadde gått rundt til venner og kjente på Karmøy og i Haugesund.
Solstad Rederi kjøpte i 1964 sin første båt med det 25 år gamle stykkgodsskipet «Prosper». Hun målte 8.700 dødvekttonn og ble nå omdøpt til «Soldrott». Johannes hadde kontor i loftsetasjen over «Jernvaren» i Skudeneshavn, og når det var telefon til ham, ble det meldt med en stokk i taket fra butikken under. Skipsrederen hadde nemlig ingen telefon selv.
Det som begynte med innkjøp av second-hand tørrlastskip for fart særlig på Østen i 1960-årene, utviklet seg over nybygde semicontainerskip ved verft i Øst-Tyskland fra tidlig på 70-tallet og gjennom hele årtiet, til storstilt satsing på offshore fra 1974. I bunn lå uansett hele tiden en internasjonal orientering.
Det er som offshorerederi de fleste kjenner rederiet som fra 1997 fikk navnet Solstad Offshore. Dette året ble nemlig Solstad notert på Oslo Børs, blant annet for å kunne satse mot det voksende subsea-markedet. Johannes Solstad ville at rederiet skulle ha en ledende posisjon offshore med avanserte spesialfartøy. Da trengtes mer kapital.
I 1999 overlot Johannes Solstad ledelsen av driftsselskapet Solstad Shipping til sønnen Lars Peder, og i 2002 ble Lars Peder Solstad konsernsjef i Solstad Offshore. Men i årene som har gått etter dette, har Johannes fulgt godt med. Han har til sin bortgang hatt egen kontorplass i rederibygget som kneiser på Neset ved innseilingen til Skudeneshavn, og i den krevende tiden rederiet var gjennom fra offshorekrisen rammet i 2015 til en refinansieringsløsning falt på plass, var han en viktig samtalepartner og medspiller for sønnen.
Sjømann, ja. Forretningsmann, ja. Men viktigst av alt; Johannes Solstad var et godt menneske, likt av alle!
Vi vil lyse fred over Johannes Solstad sitt minne.
Minneord v/ Sverre Meling – Haugesund Rederiforening / Maritimt Forum

