Kommentar: Gi oss «de ti oljebud» på ny!
Mange vil mene at Bibelens ti bud la grunnlaget for samfunnsutviklingen alle steder hvor kristendommen fikk fotfeste etter Jesus død og oppstandelse. Om ikke like mange, så i alle fall en del, vil mene at Stortingets «ti oljebud» fra 1971 fikk, om ikke tilsvarende betydning, så i alle fall stor betydning for samfunnsutviklingen i Norge.
Fra Stortingssalen med Oscar Wergelands maleri fra Riksforsamlingen på Eidsvold i 1814. Foto SMe.
Vi forutsetter at Bibelens ti bud er kjent fra barneskolen. I alle fall i min barndom måtte de pugges utenat. Langt mindre kjent er nok «de ti oljebud», formulert av Arbeiderpartiets Rolf Hellem, men vedtatt enstemmig i Stortinget den 14. juni 1971. De lyder:
at nasjonal styring og kontroll må sikres for all virksomhet på den norske kontinentalsokkel,
at petroleumsfunnene utnyttes slik at Norge blir mest mulig uavhengig av andre når det gjelder tilførsel av råolje,
at det med basis i petroleum utvikles ny næringsvirksomhet,
at utviklingen av en oljeindustri må skje under nødvendig hensyn til eksisterende næringsvirksomhet og natur- og miljøvern,
at brenning av utnyttbar gass på den norske kontinentalsokkel ikke må aksepteres unntatt for kortere prøveperioder,
at petroleum fra den norske kontinentalsokkel som hovedregel ilandføres i Norge med unntak av det enkelte tilfelle hvor samfunnspolitiske hensyn gir grunnlag for en annen løsning,
at staten engasjerer seg på alle hensiktsmessige plan, medvirker til en samordning av norske interesser innenfor norsk petroleumsindustri og til oppbygging av et norsk, integrert oljemiljø med så vel nasjonalt som internasjonalt siktepunkt,
at det opprettes et statlig oljeselskap som kan ivareta statens forretningsmessige interesser og ha et formålstjenlig samarbeid med innenlandske og utenlandske oljeinteresser,
at det nord for 62° breddegrad velges et aktivitetsmønster som tilfredsstiller de særlige samfunnspolitiske forhold som knytter seg til landsdelen,
at norske petroleumsfunn i større omfang vil kunne stille norsk utenrikspolitikk overfor nye oppgaver.
Her ivaretas nasjonal styring, nasjonal næringsutvikling, lokale og regionale hensyn samt klima og miljø. Stortinget tok også innover seg at olje- og gassutvinningen vil gi Norge nye utenrikspolitiske utfordringer. De tenkte nok ikke på et oljefond og dagens debatt rundt revideringen av de etiske retningslinjene i lys av et nytt verdensbilde med krig og makt som rett, men fremsynte og langsiktige var et samlet Storting uansett.
Forsvarsforliket for to år siden var av samme kaliber som «de ti oljebud», men i petroleumspolitikken mangler den forutsigbarheten Stortinget etablerte i 1971 samtidig som en slik forutsigbarhet er viktigere enn noensinne med krig i Europa og nedgang i aktivitetsnivået for verftene langs kysten.
Moses knuste steintavlene med de ti bud da han så at israelittene danset rundt gullkalven. Det kan synes som om mange i dag danser samme dans uten å forstå hvor verdiene egentlig kommer fra.
Drømmen er at Stortingets behandling av regjeringens varslede petroleumsmelding med autoritet og bred forankring i en eller annen form vil gi oss «de ti oljebud» på ny.
Kommentar v/ Sverre Meling, daglig leder i Maritimt Forum for Haugalandet og Sunnhordland

