Kommentar: Suppe i de sene nattetimer

I sene nattetimer ble AP enig med SV, SP, Rødt og MDG om statsbudsjettet for 2026. Mens en viktig fornybarsatsing ble tatt ut av budsjett, fikk MDG er supperåd i stedet.

Illustrasjonen er KI-generert i Copilot.

For det må være lov å minnes «Wesensteens» fornøyelige sketsj om «supperåd» i den norske statsforvaltningen når vi hører både AP og SP snakke ned betydningen av den nye «omstillingskommisjonen». Norsk sokkel skal utvikles, ikke avvikles heter det, mens MDG snakker om at nå skal siste kapitel i norsk oljehistorie skrives.

Vi får se hvem som får rett, men mye suppe kan det se ut som om det blir på veien.

Noe av denne serveres allerede ved at eksportfremmingstiltak som virkelig skulle ha bidratt til omstillingen av norsk økonomi, er nullet ut. Jeg tenker særlig på at hele tilskuddet fra Energidepartementet på 45 millioner kroner til Norwegian Energy Partners (Norwep) er fjernet. Fra både medlemmer og samarbeidende organisasjoner hører vi at dette er veldig uheldig.

- Norwep har en sentral rolle i gjennomføringen av eksportsatsingen på havvind og spiller en viktig rolle i grønn omstilling av leverandørindustrien ... De partiene som snakker mest om å skape nytt og grønt, er de partiene som nå foreslår å dra teppet unna de næringene utenfor olje og gass som har størst vekstpotensial, skriver lederen av Nasjonalt eksportråd, Arvid Moss, på LinkedIn.

Suppe en sen nattetime smaker ofte godt. Den varmer i felleskapet man er en del av, og for noen hindrer den fyllesjuke dagen derpå. Det er imidlertid langt bedre å holde seg kvikk og våken når avtalen om et statsbudsjett skal inngås.

Det anbefales egentlig heller å ta en tur ut i naturen for å friske opp «huet». Jo før, jo bedre!

Kommentar v/ Sverre Meling, daglig leder i Maritimt Forum for Haugalandet og Sunnhordland

Forrige
Forrige

Knutsen har signert en ny LNG-kontrakt med Edison

Neste
Neste

Styremøte på Ulstein Verft - med både stortingsrepresentant og ordfører med som gjest